Kontaktuppgifter

Du kan alltid komma i kontakt med oss via: 018-444 58 00 eller info@gub.se.

På den här sidan hittar du också kontaktuppgifter direkt till nyckelfunktioner på GUB. Funktioner/personer är indelade utifrån företagets olika avdelningar.


Söker du tidtabeller, hittegods eller vill du framföra en synpunkt på oss eller på vår trafik?

Då vi utför linjetrafiken på uppdrag av UL hänvisar vi för dessa ärenden till UL:s hemsida, alternativt UL Kundtjänst tel: 0771-14 14 14 eller ett besök på UL Center i Uppsala centralstation.

Mer information om dessa ämnen på UL:s hemsida finner du via länkarna nedan.

UL

Ledningsgruppen för GUB

VD – Stefan von Below
T.f. VD och trafikchef – Eva Pettersson
Personalchef – Peter Andersson
Teknisk chef – Tommy Rydbeck
Ekonomichef – Anna Sjöberg

Högupplösta bilder på ledningsgruppen hittar du här.


Kontaktuppgifter till nyckelfunktioner på GUB

VD


VD
Stefan von Below (fr.o.m. 15 februari 2023)
Tel: 018-444 58 XX
E-post: stefan.von-below@gub.se


Trafikavdelningen

Trafikchef och kontaktpersoner

Trafikavdelningen planerar och utför trafiken utifrån de tidtabeller och trafikbeställningar – huvudsakligen från UL – som åläggs GUB. Trafikavdelningen, där även alla förare ingår, är företagets största. Här kan du få hjälp med specifika frågor kring bland annat vår trafik och vårt miljöarbete.

Eva Pettersson

T.f. VD och trafikchef
Eva Pettersson
Tel: 018-444 58 15
E-post: eva.pettersson@gub.se

Abbas Eftekhari

Kvalitetssamordnare/Skadehandläggare
Abbas Eftekhari
Tel: 018-444 58 12
E-post: abbas.eftekhari@gub.se

Mikke Holmberg

Miljösamordnare/Kommunikatör
Mikke Holmberg
Tel: 018-444 58 73
E-post: mikke.holmberg@gub.se

Elinor Hydfors

Gruppchef Trafikledare/Personalplanerare
Elinor Hydfors
Tel: 018-444 58 20
E-post: elinor.hydfors@gub.se

Vid fototillfället tjänstgörande trafikledare Linus och Thomas.

Tjänstgörande trafikledare
(Ingen specifik person)
Tel: 018-444 58 10
E-post: –

Edin Telo

Trafikplanerare
Edin Telo
Tel: 018-444 58 13
E-post: edin.telo@gub.se

Henrik Karlsson

Trafikplanerare
Henrik Karlsson
Tel: 018-444 58 17
E-post: henrik.karlsson@gub.se

Emma Jansson

Trafikteknisk samordnare
Emma Jansson
Tel: 018-444 58 25
E-post: emma.jansson@gub.se

Patrik Persson

Trafikassistent/Klädansvarig
Patrik Persson
Tel: 018-444 58 28
E-post: patrik.persson@gub.se

Leif Jerresand

Trafikassistent depå
Leif Jerresand
Tel: 018-444 58 08
E-post: leif.jerresand@gub.se


Personalavdelningen

Personalchef och kontaktpersoner

Personalavdelningen ansvarar för rekrytering och utbildning av ny personal samt arbetsmiljöfrågor, hälso- och rehabinsatser och övriga personalärenden. Här kan du få hjälp med frågor om avtal, löner m.m.

Peter Andersson

Personalchef
Peter Andersson
Tel: 018-444 58 32
E-post: peter.andersson@gub.se

Maja Gavin

HR-specialist
Maja Gavin
Tel: 018-444 58 05
E-post: maja.gavin@gub.se

Madelene Holm

HR-generalist
Madelene Holm
Tel: 018-444 58 81
E-post: madelene.holm@gub.se

Matilda Eldh

HR-generalist
Matilda Eldh
Tel: 018-444 58 35
E-post: matilda.eldh@gub.se

Erik Gustafsson

Gruppchef Utbildning
Erik Gustafsson
Tel: 070-268 22 48
E-post: erik.gustafsson@gub.se

Ulrika Agnerdahl

Löneadministratör
Ulrika Agnerdahl
Tel: 018-444 58 04
E-post: ulrika.agnerdahl@gub.se

Louise Dratos

Löne-/HR-administratör
Louise Dratos
Tel: 018-444 58 44
E-post: louise.dratos@gub.se


Ekonomiavdelningen

Ekonomichef och kontaktpersoner

Ekonomiavdelningen ansvarar för budget och uppföljningar samt fakturering och redovisning. Här kan du få svar på frågor som rör bolagets ekonomi.

Anna Sjöberg

Ekonomichef
Anna Sjöberg
Tel: 018-444 58 37
E-post: anna.sjoberg@gub.se

Mona Käll

Redovisningschef
Mona Käll
Tel: 018-444 58 30
E-post: mona.kall@gub.se

Nellie Käll

Ekonomiassistent
Nellie Käll
Tel: 018-444 58 43
E-post: nellie.kall@gub.se

Malin Sölvesson

Administrativ assistent
Malin Sölvesson
Tel: 018-444 58 01
E-post: malin.solvesson@gub.se


Tekniska avdelningen

Teknisk chef och kontaktpersoner

Tekniska avdelningen ansvarar för våra fordon och fasta anläggningar i form av fastigheter och – i samarbete med UL – skötsel och renoveringar av länets hållplatser. Vår bussverkstad och servicehall där bussarna tankas, tvättas och städas ingår också i tekniska avdelningen. Här kan du få svar på tekniska frågor rörande våra fordon.

Tommy Rydbeck

Teknisk chef
Tommy Rydbeck
Tel: 018-444 58 48
E-post: tommy.rydbeck@gub.se

Frank Kvame

Verkstadschef
Frank Kvame
Tel: 018-444 58 83
E-post: frank.kvame@gub.se

Mats Makvandi Karlsson

Garagemästare
Mats Makvandi Karlsson
Tel: 018-444 58 71
E-post: mats.karlsson@gub.se

Alexander Viking

Verkmästare
Alexander Viking
Tel: 018-444 58 52
E-post: alexander.viking@gub.se

Jens Söderström

Verkmästare
Jens Söderström
Tel: 018-444 58 45
E-post: jens.soderstrom@gub.se


IT-avdelningen

Gruppchef och kontaktpersoner

IT-avdelningen handhar drift, support och viss utveckling av våra system samt ansvarar för inköp av hård- och mjukvara.

Martin Pless

Gruppchef IT
Martin Pless
Tel: 018-444 58 55
E-post: martin.pless@gub.se

Alexander Eriksson

Systemadministratör
Alexander Eriksson
Tel: 018-444 58 56
E-post: alexander.eriksson@gub.se

Mirja Schönfelder

Systemadministratör
Mirja Schönfelder
Tel: 018-444 58 57
E-post: mirja.schonfelder@gub.se

Mats Hammarström

IT-Support
Mats Hammarström
Tel: 018-444 58 59
E-post: mats.hammarstrom@gub.se


Övrig kontakt

Fackliga företrädare

Kommunal logotyp

Kommunal: 018-444 58 26 (exp)
E-post: kommunal@gub.se

Vision logotyp

Vision: Hanna Berthsdotter/Shahrokh Rahmani
E-post: vision_GUB@gub.se

Rulla till toppen